Pescuitbihor

Forumul pescarilor bihoreni
Acum este 24 Noi 2014 14:00

Ora este UTC + 2

photo Reclamapescuittotal-1.jpg

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: mulineta feeder
MesajScris: 09 Mai 2012 22:22 
Neconectat

Dady scrie:
mulineta este un articol de mare necesitate si fidelitate. Este un produs de indelungata folosinta. De aceia consider ca cine cunoaste nu se uita la bani ci la calitatea produsului.
Produsul se amortizeaza in timp. Nu mai pun ce importanta are obisnuinta cu un anume produs.
Acum depinde ce intelege omul prin produs de indelungata folosinta. Poate unii s-au obisnuit sa schimbe mulineta anual sau la doi ani... mai stii.
Sfatuiesc ca cei ce au in dotare mulinete bune, sa le intretina si sa le exploateze in conditii corespunzatoare si le pot folosii f multi ani fara probleme. Fuga dupa ceva mai nou nu e chiar o realizare. Pot spune ca foarte multe mulinete din vechile productii sunt cu mult peste cele de ultima generatie. Asta inseamna ca nu tot ce e nou trebuie sa fie si neaparat foarte bun. Asa ca, atentie la ce cumparati.
Personal m-as orienta spre firme consacrate. Cele gen baracuda sau altele nu spun chiar nimic.
Este bine sa cumperi o mulineta de la un producator nu de la un angrosist.
Trebuie tinut cont de stilul caruia trebuie sa corespunda mulineta si totul e rezolvat.
Cunosc pescari care, orientandu-se neaparat dupa pret, au ajuns sa schimbe mulineta chiar si de 2 ori pe an... ieftin au luat, scump au pescuit.

multumesc pentru sfatul tau. in principiu sunt de acord cu tot ce zici mai sus, DAR: din motive obiective eu sunt un pescar de duminica sau de jumate de duminica deci mi-ar lua vreo 40 de ani sa amortizez 2 mulinete de 1000 ron. sigur nu le schimb vreo 2-3 ani mulinetele pe care vreau sa le cumpar. nici nu sunt un pasionat al pescuitului la feeder ca sa merite o investitie serioasa. Momentan prefer spinningul si acolo am investit deja bani destul de seriosi.
Oricum barracuda nu iau :) am vazut ceva mitchell destul de interesant sau daca nu, o sa ascult de kiske13 ca zice el bine ce zice doar ca e cam overbudget :):D

Sus

MesajScris: 10 Mai 2012 15:54 
Neconectat

kiske13 scrie:
Dady scrie:
mulineta este un articol de mare necesitate si fidelitate. Este un produs de indelungata folosinta. De aceia consider ca cine cunoaste nu se uita la bani ci la calitatea produsului.
Produsul se amortizeaza in timp. Nu mai pun ce importanta are obisnuinta cu un anume produs.
Acum depinde ce intelege omul prin produs de indelungata folosinta. Poate unii s-au obisnuit sa schimbe mulineta anual sau la doi ani... mai stii.
Sfatuiesc ca cei ce au in dotare mulinete bune, sa le intretina si sa le exploateze in conditii corespunzatoare si le pot folosii f multi ani fara probleme. Fuga dupa ceva mai nou nu e chiar o realizare. Pot spune ca foarte multe mulinete din vechile productii sunt cu mult peste cele de ultima generatie. Asta inseamna ca nu tot ce e nou trebuie sa fie si neaparat foarte bun. Asa ca, atentie la ce cumparati.
Personal m-as orienta spre firme consacrate. Cele gen baracuda sau altele nu spun chiar nimic.
Trebuie tinut cont de stilul caruia trebuie sa corespunda mulineta si totul e rezolvat.
Cunosc pescari care, orientandu-se neaparat dupa pret, au ajuns sa schimbe mulineta chiar si de 2 ori pe an... ieftin au luat, scump au pescuit.

Iar poluam topicul mosului!!!
Baracuda= buzunarul nostru.
Din pacate mulinetele de 50-100 lei sunt mulinete pentru populatie. (n-ai bani? nu poti avea pretentii!!!)
Trebuie putin sapat pentru calitate.
Se gaseste......dar nu sub 100. ron.

Ma scuzati ca intervin, fara suparare, va spun doar parerea mea, eu am mulinete de la Baracuda (de ex Wish 1000 si Wish 2000) si le am de 3 ani si inca nu am probleme cu ele, functioneaza impecabil, chiar daca sunt Baracuda, in ziua de azi toate firmele absolut toate au produsele facute in China binenteles sub licenta. Alegere mulinetelor si altor produse desigur ramane la latitudinea fiecaruia (preferinte, buget etc...). Nu trebuie sa fie o regula ca tot ce este ieftin e naspa, sunt si produse scumpe si foarte naspa(in general ma refer).

Scuze daca am suparat pe cineva, Mos Craciun sa nu te superi pt ce am scris mai sus ;) .

Va doresc numai bine.

Stima si respect.

Nu ştiu sincer ce îţi fac."

Sus

MesajScris: 10 Mai 2012 16:18 
Neconectat

Ma scuzati ca intervin, fara suparare, va spun doar parerea mea, eu am mulinete de la Baracuda (de ex Wish 1000 si Wish 2000) si le am de 3 ani si inca nu am probleme cu ele, functioneaza impecabil, chiar daca sunt Baracuda, in ziua de azi toate firmele absolut toate au produsele facute in China binenteles sub licenta. Alegere mulinetelor si altor produse desigur ramane la latitudinea fiecaruia (preferinte, buget etc...). Nu trebuie sa fie o regula ca tot ce este ieftin e naspa, sunt si produse scumpe si foarte naspa(in general ma refer).

Scuze daca am suparat pe cineva, Mos Craciun sa nu te superi pt ce am scris mai sus ;) .

Va doresc numai bine.

Stima si respect.[/quote]

Nu ma supar deloc Bogdi. Fiecare are dreptul la opinie si la alegerea echipamentelor care ii plac. Sunt convins ca ai dreptate. Nici eu nu sunt adeptul teoriei ca tot ce e scump e bun sau ce este ieftin e totul naspa, motiv pentru care am si stabilit un buget mic pentru mulinetele astea.
Momentan eu am 2 mulinete diamond (ieftine rau :D) cu care pescuiesc de 3 ani si si-au facut foarte bine treaba pana in prezent, dar au inceput sa cam scartaie si sa aiba joc de aceea vreau sa le schimb pe viitor. pana le iau pe cele noi, tot astea le folosesc si nu-s deloc complexat cu ele :)
Oricand ai o parere legate de ceea ce mai intreb te rog sa ti-o spui, mai ales ca activezi in "industria" asta :)

bye

Sus

MesajScris: 10 Mai 2012 16:24 
Neconectat

Parerea mea...baracuda au produse extrem de bune ... eu am avut un feeder energo si am avut multe probleme cu el de exxemplu mi s - amrupt varful la cosulet de 20 gr(era picker arunca 10 - 30 gr) ... acum am un feeder baraacuda thunder si nu am probleme cu el

Sus

MesajScris: 10 Mai 2012 17:08 
Neconectat

bogdy24 scrie:
kiske13 scrie:
Dady scrie:

Iar poluam topicul mosului!!!
Baracuda= buzunarul nostru.
Din pacate mulinetele de 50-100 lei sunt mulinete pentru populatie. (n-ai bani? nu poti avea pretentii!!!)
Trebuie putin sapat pentru calitate.
Se gaseste......dar nu sub 100. ron.

Va doresc numai bine.

Stima si respect.

Nici o suparare.
Am avut. Am avut experienta negativa cu ea. Nu mai vreau!
Despre lansetele Baracuda nu spun nimic. Nu le cunosc si nici nu ma intereseaza.
De la baracuda am luat o cutie care este super. Practic ei vindeau cutia cu 50 lei, care la concurenta, cu alta inscriptie costa peste 100.
Este bine ca nu gandim la fel. Altfel ar exista un singur brand pe piata.

Sus

MesajScris: 10 Mai 2012 21:26 
Neconectat

nu sunt de acord cu afirmatia lui bogdy...
bogdy, te pot crede daca aduci dovezi clare ca absolut toate produsele se fac in china.
Este total fals.
Spuneam si repet, poate ca cineva va intelege.
Exista producatori nonchina, care pot avea fabrici europene sau neeuropene, adica au fabrici in general in asia pt. a beneficia de mana de lucru inca ieftina, de taxe mici, si costuri de productie mici, exista producatori chinezi unde diverse firme fac comenzile si functie de pretul acordat primeste produsul la un anume nivel calitativ, acesti producatori chinezi sunt cei mai de apreciat si exista producatori chinezi care produc absolut orice si scriu absolut orice pe produsul respectiv, astia au cele mai mici preturi si tot astia vizeaza si cele mai mici taxe posibile deoarece exista conjuncturi favorabile acestor lucruri.
Pun intrebarea oare firme gen baracuda, ca despre asta se vorbea aici, dar sunt f multe la acelasi nivel, unde se incadreaza?
Si atentie, exista brenduri de renume care produc in locuri diferite acelasi produs, un produs pt piata occidentala, altul pt cea de est.Pot da exemple clare fara echivoc. Exista diferenta de calitate dar si de pret.
Romania este, asa cum stim cu totii, cea mai proasta sau printre cele mai proaste piete din europa, privita normal, ca si putere de cumparare si calitate a produselor comercializate aici. De aici se pot trage niste concluzii....
Acum imi permit sa fac o afirmatie cu probatoriu de rigoare. Nu toate produsele scumpe sunt si de calitate dar garantat ceea ce e de calitate este incontestabil scump.
Calitatea peste tot in lume este insotita de pret.
Care de unde cumpara si cu ce bani si care e nivelul calitativ pretins, este o treaba strict personala, e treaba fiecaruia ce decizie ia in acest sens. Dar este bine sa existe un orizont de cunoastere a realitatii.
Asa ca, afirmatia ca absolut toate aceste produse se fac numai in china, afirmatie a lui bogdi, o consider demontata. Repet am dovezi incontestabile despre produse si producatori.
Daca vreti amanunte pot da cu nume, firme care practica numai activitati de angrosism si nu au efectiv absolut nici un produs realizat de catre acele firme si firme care sunt producatori ai unor anume produse. Cereti si vi se va da.
Dar exista o conceptie foarte verificata la romani, multora le place sa fie mintiti, dar sa sune bine minciuna, daca minciuna ne convine, atunci totul e ok.
Personal ma folosesc de adevar, chiar daca acesta supara de multe ori, sau mai corect, de cele mai multe ori.

Sus

MesajScris: 12 Mai 2012 11:58 
Neconectat

Dady scrie:
Daca vreti amanunte pot da cu nume, firme care practica numai activitati de angrosism si nu au efectiv absolut nici un produs realizat de catre acele firme si firme care sunt producatori ai unor anume produse. Cereti si vi se va da.

Eu chiar vreau!
Parerea mea este ca produsele baracuda nu au nici un pic de know how in spate. Nu sunt proiectate, doar preluate.
Practic ei cer inscriptionare de la un producator din PRC. Asa se fac produsele Nevis, Formax si mai stie draq care. Acelasi produs cu alta sigla.
Sincer, decat sa iau Baracuda mai bine ma duc la china town si iau un rainbow. Tot aia e la jumatate de pret.
Imi pare rau, ca nu am pozat mulineta baracuda de spining dupa un an de utilizare pe bolo. Te apuca plansul bogdy. Din angrenaj se desprindeau bucati!!!
Cum se zice...despre mort, de bine sau nimic. Asa ca mai bine tac.
Sustin, baracuda = buzunarul romanului.

Sub 100 ron poate gasesti ceva de la Cormoran. Treci pe la Arrow pe Magheru!

Sus

MesajScris: 12 Mai 2012 17:18 
Neconectat

kiske, sa incep cu cele mai cunoscute firme. Aici s-ar putea sa existe o mare surpriza.
sa incep cu maver... firma de origine italiana, ca istoric are multe realizari in constructia vergilor de carbon, a pus bazele firmei reglass, si printre multe inovatii petrecute istoric cu multi ani in urma, perioada in care avea un colectiv de profesionisti la baza, ar fi vergile telescopice cu cap tronson diagonal, lucru ce reducea concentratorul de efort la cap de tronson si obliga o aliniere perfecta a tronsoanelor pe spina si pe inele in cazul vergilor inelate, o gaselnita tehnica deosebit de ingenioasa, abandonata o data cu trecerea la fabricatiile china. Abandonul s-a facut si pe linbia reglass pt ca ar fi aparut pe piata un indice clar care putea sa faca diferenta... si sigur nu se dorea si nici nu se doreste asta.
Firma actualmente se gaseste intr-o cadere calitativa pronuntata, vanzand din ce in ce mai mult pe piata de est produse fabricate in china in fabrici chinezesti si nu italiene.
Singura productie europeana o realizeaza in fabrica reglass in italia, productii care nu ajung de cat foarte rar in mana romanului, acesta nepermitandu-si sa cumpere produse fabricate in reglass.
In alta ordine de idei, in afara produselor de carbon reglass altceva nu are ca productie proprie in nici o locatie fie ea europeana sau asiatica proprie destinata productiei.
Trabucco, este confrate cu maver, actionar al aceluiasi producator de carbon, reglass, are aceiasi istorie cu maver, poate, cu ani in urma subcalitativ maver. Pe vremuri, trabucco avea o mare prietenie cu firma colmic, astfel pe acele vremuri faceau o f buna relatie producand in aceiasi fabrica reglass pe aceleasi matrite si anume ale lui colmic. Lucru deosebit de important pt ca, o mare parte dintre pescari stiau bine acest lucru si din motiv de versatilitate a pieselor de service, ambele firme au reusit sa prospere poate cel mai bine pe piata occidentala.
Nu stiu ca trabucco sa aibe fabrica lui de carbon sau alte produse de pescuit in europa sau asia. Pt piata de est si nu numai, produce in cea mai mare proportie in fabrici chinezesti.
Milo, de asemenea, confrate cu maver si cu trabucco, produce in reglass, sub proiectare proprie vergi care sunt cele mai calitative dintre toate realizarile din reglass.
Milo are in schimb o investitie puternica in china unde are fabrica de articole de pescuit de inalta calitate, productie realizata pe baza conceptelor proprii, foloseste avantajele pietei chinezesti si astfel aduce pe pietele atat occidentale cat si de est produse de f buna calitate produse in china.
Este promotorul produselor diferentiate pt. pietele de vest si de est.
Diferentiere care se regaseste atat ca pret cat si calitativ.
Colmic, este confratele milo, maver, trabucco, fost producator de carboane de inalta calitate in reglass, actualmente detine actiunile la reglass, si mai produce cateva rubeziene de inalta calitate, scule care desi proiectate cu ani in urma, fac piata foarte buna si in prezent, in deosebi pe piata italiana, precum si piese pt service al seriilor de rubeziene K, fabricate in reglass.
Nu mai produce de cca 5-6 ani in reglass productiile din carbon moderne.
Produce in schimb calitatea comic la italica- casini.
Nu stiu sa aibe fabrici europene construite pe teritoriu european si nici pe teritoriul chinez. Produce diferentiat pt. cele 2 piete. Pe piata de est comercializeaza scule de carbon fabricate in china, vinde si pe pietele italiene produse realizate in fabrica italica din china, dar si pt. piata de est in fabrici chinezesti.
Tubertini, este poate brendul cel mai indepartat de productia proprie. In trecut a produs ca si vergi de carbon, in fabrica triana. De cand a falimentat triana, tubertini face capetele de serie si rube de regula evola, la casini in italica unde fabrica si colmic renumitele scule.
In rest totul e china la fabrici chinezesti, tubertini nu are productii in fabrici proprii, este un angrosist.
Casini, este poate cel mai experimentat si de invidiat brend din varful gamei calitative mondiale. Casini dupa ce a fost ani de zile reprezentantul daiwa, alaturi de tom pikering, a trecut ca brend reprezentant in fabrica italica unde a avut si are un rol deosebit in realizarea actualului nivel calitativ.
Vergile construite in aceasta fabrica sub semnatura lui casini fiind vergile de cea mai inalta fidelitate in constructia de carbon. Poate ca si trecerea productiei colmic in aceiasi fabrica nu e intamplatoare. Collini, patronul colmic, este unul dintre cei mai priceputi ingineri proiectanti... asa ca... se prea poate ca, punand doua capete super dotate si doua experiente incontestabile una langa cealalta, sa nu te mai miri unde au ajuns astia...intradevar italica, casini si colmic sunt varfurile brendurilor care ies pe poarta firmei italica, aiai fac mai multi vergi, printre care am gasit si pe spro care a facut sau poate mai face inca o rubeziana de 16m. Scopul erea sigur de a cauta o portita de intrare pe piata engleza... piata cu multi bani, nu stiu daca a reusit sa intre, dar pe piata italiana nu a intrat. In Italia spro este cvazi inexistenta.
Infine, daca a venit vorba de spro, da, e cunoscuta la noi si poate la unguri sau mai stiu eu pe care centura a europei dintre est si vest. Dar este simplu angrosist nu produce.
Acum firme ca nu mai stiu eu care le-ati enumerat pe aici, nu numai ca nu exista pe piata destinata pescuitului adevarat dar nici nu le poti pronunta numele in foarte multe alte tari. Este clar ca daca aceste firme cu renume produc asa cum am specificat anterior, dapai baracuda, diamond sau altele...
Ungaria a fost si este placa turnanta a aprovizionarii pietelor rasaritene cu produsele china realizate pt est. Este locul cel mai bine amplasat strategic intre lumea occidentala si cealalta, acolo s-au amplasat depozitele si s-a creat sistemul cel mai avansat in acest sens.
Spre a exemplifica aceasta preocupare diferentiata pe pietele de est sau vest, pot da exemplul care imi vine acum in minte, tubertini, tatal Gabriele seful sectiei de vest, Glauco, fiul seful sectorului de est.
La fel sunt si comerciantii englezi, a nu se crede ca daca acestia se gasesc in insula sunt scutiti de acest flagel. Pe care sa-l luam... preston?
ei bine, preston nu produce nimic, daca cineva stie ceva fabrica preston e ok, sa-mi spuna si mie. Dar, preston pt a avea cat de cat un prestigiu pe piata insulara, face carboanele la fabrica reglass prin intermediul firmei franceze lerc. Deci o calitate zic eu buna dar nu insulara, apoi celelalte produse le comanda china. Lerc este gama lor de prestigiu pt actualitate, au mai produs si in alte parti. Dar asta nu inseamna ca sunt ei producatori. Comercianti... da, e corect.
Ca si gama de produse am luat in discutie vergile pt. ca aici se fac f mari diferente intre brendurile comercializate pe piete. Celelalte produse, cum ar fi nadele, ex. sensas care e producator sau vde, la fel producator, ceilalti au acces la aceiasi fabrica unde produc centralizat, nu cunosc fabrici separate construite anume.
Carligele si firele sunt fabricate in japonia intr-o proportie cam de cca 30-40% in rest china. Cele japan au ca si constructori de oteluri cateva concerne care nu de putine ori folosesc oteluri europene sau chiar foarte multe componente sau poliamide europene in productia de fire.
Astfel se pot intalnii producatori de carlige japonezi care produc pt mai multe brenduri in acelasi loc, dar asta e piata... Spre diferentiere calitativa la carlige exista cateva mari firme care stiu sa faca tratamente otelurilor in asa fel incat au facut pasi enormi in campul calitativ. Unele dintre cele mai bune carlige din lume se gasesc sub brendul casini si milo. Nu pot sa dezvolt mai mult linia producatorului japonez. In materie de fire ca si la carlige exista la fel cateva firme producatoare de fibre sintetice, acestea produc la fel pt mai multe brenduri. Diferenta intre ele se poate face de cele mai multe ori la gama de grosimi sau la... rusinica... supradimensionarea firelor, pt. a avea loc de rezistente mai mari oferite cumparatorului. Ca si firma de cel mai inalt prestigiu in fabricarea firelor este firma toray japoneza normal, care produce pt brendurile casini si milo si pt ceva firma insulara dar, face diferenta la gama de grosimi intre brendul insular si cele italiene. In materie de fire si china are o mare contributie, cam peste 50% din fire se fabrica si la ei, sufix de ex este fabricat la ei. De asemenea italia are un mare producator de fire deosebit calitative asso, si poate or mai fi si altele europene dar sincer nu prea cred.
Infine, discutia este foarte lunga si se poate extinde. M-am referit la cateva produse de baza care fac diferentele pe piete...

Sus

MesajScris: 13 Mai 2012 09:39 
Neconectat

Pe piata franceza, sensas, producatorul renumit de nade, are productie de nade atat pe teritoriul francez cat si prin alte tari europene si poate nu numai. Calitatea produselor realizate in franta sunt net superioare celor din alte fabrici. Toata stima ca sunt producatori de ceva. Din aceasta productie si-au dezvoltat o piata a produselor de pescuit realizate de terti producatori in special chinezi.
Rubezienele cele mai bune calitativ ale celor de la sensas au fost realizate fie in intregime (capetele de serie) fie partial in italica la casini. Pt a avea o desfacere cat mai accesibila, cei de la sensas s-au orientat in vanzarile de rubeziene hibrid. Asta insemnand ca produceau coloana in china si kiturile la italica- casini. Se pare ca astfel au realizat preturi cat de cat competitive si au reusit sa faca vergi care sa fie mai apreciate de cat multe altele. Cu alte cuvinte se cauta si se pun in aplicatie absolut toate artificiile care pot aduce avantaje financiare.
Garbolino, firma cunoscuta pt. productia de vergi din fibra de carbon, a avut si are in continuare probleme de pret. Asa ca, a trebuit sa descida o colaborare chinezeasca si ei.
Au mutat fabrica din franta si au sperat ca in tari slavone sa obtina cheltuieli mai mici cu productia. Aparent la data respectiva a fost o oarecare realizare, dar o data ce s-a trecut la limitarea lungimii rubezienelor la 13m, chinezii au contraatacat violent aceasta piata. Foarte putine fabrici au mai putut sa faca fata preturilor scazute avansate de chinezi. Trebuie amintit si pus la loc de "cinste" principiul de prabusire calitativa care a plecat din franta. Poate cei ce stiu mai multe pot afirma cu mare aplomb ca franta a adus si va mai aduce multe necazuri economico-calitative, cel putin pietei de specialitate europene. Nu spun ca au facut numai rau, dar ceea ce au facut rau, au facut cu atata minutiozitate incat e greu sa se treaca peste asta.
Franta a fost si ramane principala tara care s-a bucurat si a sprijinit pe plan european cel mai tare china pt a intra pe piata europeana. Si asa a ramas. Pot afirma ca de aici nu a mai fost mult pana la inventarea pietei stifturilor in materie.
Infine, este o istorie care pune multe nasoale in spatele frantei...... nici in prezent nu ma astept la ceva definitoriu pe o latura opusa, adica mai bun... dar, vom traii si vom vedea.
Si revenind la garbolino, pot spune ca am fost printre putinii care pe vremuri m-am bucurat de produsele lor franceze. Spun bucurat in ghilimele, niciodata nu au facut scule de carbon la nivelul producatorilor italieni. Ereau scule moi, si grele. Nu au facut niciodata obiectul de interes nici pt. mine si nici pt utilizatorii din restul tarilor europene tari in domeniu.
Mare pacat pt. faptul ca multe din firmele de prestigiu, producatoare in franta au disparut, nu au facut fata concurentei chinezesti.
Producatorul rive, cel care vinde bine scaunele renumite, are intradevat o linie de productie pe aceasta latura, linie care nu pot spune 100% ca se gaseste in europa, desi m-as bucura enorm sa fie asa.
La fel ca si sensas, sunt producatorii unui tip de produs, in rest aduc din importuri tot ceea ce comercializeaza. Ca si latura interesanta, pot spune ca sunt poate singurii care vand cel putin rubeziene, de cea mai buna calitate pe piata franceza. Spun asta pt ca rive este colaborator cu renumitul casini si astfel rive preia rube fabricate italica sub denumirea de rive si platesc cu saune de pescuit. O colaborare foarte fructuoasa. Casini fiind distribuitor rive pe piata italiana.
Mai exista si o alta latura foarte interesanta, de obicei intalnita f mult in fabricarea mulinetelor. Este vorba despre partile de mare fidelitate din mulinete care se fac de catre firmele cu prestigiu in alta parte si nu in acelasi loc in care se fabrica sa zicem carcasele. Astfel se obtin preturi si protectii foarte bune a unor secrete de fabricatie fata de piata chineza. Se stie ca piata chineza este capabila sa copieze totul. Dar si cei ce fabrica pe teritoriul chinez au gandit si gandesc mereu masuri cat mai draconice de protejare a multor chestiuni tehnice. Din acest motiv exista multe produse care se fac din mai multe colaborari. Multe dintre aceste produse, in special mulinetele, permit acest lucru. Unii dintre cei mai atenti la fenomenul de secretizare sunt japonezii si colaboratorii lor.
Astfel anume parti din mulinete se fabrica in tehnologii f bine pazite si alte parti ale produsului sunt fabricate in alta parte, de obicei in china.
Spre ex. fabricarea vergilor de carbon in china se face limitata fie la accesul la fibre de inalt sau f inalt modul, folosindu-se carbon comun cee ce nu lasa loc tehnologic chinezilor de a copia produsul, fie prefabricarea sub forma de prespanuri a fibrelor inalt modulate, astfel chinezul primeste prefabricatul pregatit numai pt a-l pune direct in manopera. Fazele de lucru si de obtinere a acestui semiprodus final fiind foarte bine secretizate. Sunt foarte multe sisteme care cauta sa foloseasca de cat avantajele de forta de munca, preturi mici de executie ale pietei chineze, incercand pe cat posibil sa tina chinezul cat mai departe de anume secrete de fabricatie. Uneori se reuseste, alteori mai putin.
Astfel se poate vedea foarte bine ca multe din mulinetele shimano spre exemplu, desi pe talpa carcasei scrie japan, au in interior o gramada de inacvertente tehnice care nu sugereaza nici macar celei mai labile gandiri, ca acestea au fost fabricate in japonia. Spe ex. stradic, mulineta foarte raspandita, poate cel mai raspandita in lume, 2 mulinete una cumparata din america si alta din franta... ambele japan, ambele au aceleasi sa zicem hibe...
Roata mare, conducatoare din antimoniu, roata condusa de contact pt angrenajul dute-vino al tamburului este din plastic, surubul carcasei, cel central din pozitia spate, este montat incredibil cu piulita si nu prezon cu filet in corpul in corpul mulinetei. In mod cert am mari rezerve ca aceasta mulineta are mai mult de cat brendul japonez inscriptionat pe ea.
Acel surub de carcasa imi transmite exact ce spuneam anterior... lucrata prin colaborari...Asa ca, din motive de securitate tehnologica, s-a renuntat la a face o roata conducatoare din aliaj tratat si rectificat si s-a trecut la un angrenaj ieftin care e comun si care nu are nimic de oferit spre a fi furat.
Dar nu se poate spune si personal nu fac afirmatia ca shimano nu are si mulinete lucrate in japonia cu toate cele, perfect la nivel tehnologic de ultraperformata, si asta exista cu siguranta.
Toate firmele cu renume in materie construiesc mulinete in ateliere occidentale, le baga in teste, le reproiecteaza, le securizeaza si daca rezulta un produs posibil de facut in china, atunci produsul e lansat pe fabricare china fie in fabrici proprii fie in fabrici chinezesti.
Asa ca se fac si in china produse bune calitativ, dat astea se fac de regula in fabricile facute de europeni sau de americani sau alte tari investitoare. Este un adevar si nu trebuie sa facem rabat la el.
Acum, pietele de consum daca se diferentiaza dupa puterea de cumparare este o alta realitate care va sta bariera in fata produselor calitativ superior create.
Astfel, complet neintamplator apar firme noi, firme bazate in exclusivitate pe produse f ieftine si calitate f proasta. Este vorba despre profitul care se poate realiza pe pietele cu putere mica comerciala.
Consumatorii din zi ce trece sunt din ce in ce mai satui de aceasta subpiata. Se cauta din ce in ce mai mult calitate mai buna. Oamenii au inceput sa inteleaga mecanismele pietei si incep sa selecteze aceste produse.
Incet, incet si piata nostra va devenii mai selectiva.

Sus

MesajScris: 13 Mai 2012 20:20 
Neconectat

Dady,

Poate prin cele expuse de tine vor intelege pescarii de ce eu am renuntat sa mai pescuiesc cu mulinetele de spinning SHIMANO(STRADIC,SYMETRE,SAHARA),pe care le-am vandut(un STRADIC 4000 e acum la un doctor din Oradea) in favoarea unei mulinete ce se face la fel de peste 30 de ani si are doar 3 rulmenti inoxidabili.

E vorba de mulineta DAIWA WHISKER SS TOURNAMENT(am peste 10 mulinete SS de diferite marimi,700,1300,1600,2600) ce are angenajele din otel inoxidabil si bronz,rola de ghidare a firului din SIC(carbura de siliciu),frana super fina,tamburul "long cast" si pune firul in "cross"(crucis) pe tambur,astfel ca se pot face aruncari f. lungi si firul textil nu se "ingroapa" intre alte spire pe tambur (la o solicitare mai mare a pestelui sau in agatatori),scurtand astfel aruncarea urmatoare.
Sunt aici in U.S.A pescari ce pescuiesc cu aceeasi mulineta SS de 20 de ani si mulineta se incapataneaza sa functioneze bine cu o ingrijire minima si dupa 20 de ani.

Sanatate si numai bine,

Jean

"BORN TO FISH,FORCED TO WORK"

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2