Pescuitbihor

Forumul pescarilor bihoreni
Acum este 22 Oct 2014 15:48

Ora este UTC + 2

photo Reclamapescuittotal-1.jpg

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pescuit la rotativa
MesajScris: 24 Iul 2012 18:14 
Neconectat

Eu am prins cel mai mare peste al meu la Spining(rotativa)pe apele bihorului(comunaBratca)desigur era pastrav.Daca pescuiesti la rotativa momeala trebuie sa fie de marimea1maxim2ca pestele sa prinda momeala din plin....Si claudiu97 fir textil se cumpara de la magazinul pescar vanator(P&V)din Oradea sau din magazinul fanatic pescar(oradea).

Sus

Subiectul mesajului: Re: pescuit la rotativa
MesajScris: 26 Iul 2012 12:34 
Neconectat

fir textil gasesti la oricare magazin de profil din Oradea !

'' Pescuitul inainte de toate ''

Sus

MesajScris: 27 Iul 2012 08:13 
Neconectat

Fratilor pescari.Daca va puneti sa pescuiti la rotativa uitati de firul textil.Nu stiu de ce ai alege sa pescuiesti la clean,biban si pastrav cu textil?Puneti un monofilament de 0,14-0,16 si este mai mult decat okei.Iar ca fire textile va recomand sa va orientati pe piata americana daca aveti posibilitatea si iesiti mult mai ieftin.Ca si monofilament va recomand Stroft,parerea mea este unul din cele mai bune fire monofilament.Respecte!

Sus

MesajScris: 01 Aug 2012 16:01 
Neconectat

Adrian scrie:
Fratilor pescari.Daca va puneti sa pescuiti la rotativa uitati de firul textil.Nu stiu de ce ai alege sa pescuiesti la clean,biban si pastrav cu textil?Puneti un monofilament de 0,14-0,16 si este mai mult decat okei.Iar ca fire textile va recomand sa va orientati pe piata americana daca aveti posibilitatea si iesiti mult mai ieftin.Ca si monofilament va recomand Stroft,parerea mea este unul din cele mai bune fire monofilament.Respecte!

Subscriu la ce a zis Adrian. In afara de pescuitul de tatonare a substratului cu jiguri sau cel in conditii de agataturi dupa stiuca si salau unde ai nevoie sa extragi naluca cu forta din vegetatie (canale, delte etc) firul textil nu prea isi gaseste utilitatea.
PErsonal, totii pastravii din jona Suncuius-Bulz i-am luat cu monofilment de max 14

www.facebook.com/pescuituldincetate

Sus

MesajScris: 01 Aug 2012 22:20 
Neconectat

Se poate pescui la orice peste cu fir textil +leader fluorocarbon.

Pt. clean ,biban pastrav eu as pescui cu FIRELINE ORIGINAL SMOKE de 4lb.(1,8kg.)+leader fluorocarbon de 4lb-10lb.(1,8kg. -4,5kg.),sau daca cumparati din Australia cu fir textil TASLINE ALL WHITE de 6lb.(2,72kg.),un fir f. subtire si rezistent.

Cel mai mare peste prins de mine in apa curgatoare(de fapt un canal ce leaga Golful Mexic de ROLLOVER BAY in care apa curge datorita fluxului si refluxului) a fost un red fish de 10,5kg. prins cu FIRELINE 4LB.+leader fluorocarbon de 14lb.(6,35kg.).
Cu FIRELINE SMOKE 4LB.+leader fluorocarbon de 4lb. am prins si in apa dulce,pe TRINITY RIVER pesti de 7kg. si nu numai unu,majoritatea la jig.

La rotativa '"ROOSTER TAIL" pe TRINITY RIVER,TEXAS am prins f. multi white bass tot cu FIRELINE SMOKE 4LB.+leader fluorocarbon de 4lb.
Nu pescuiti niciodata cu fir textil direct ,profitati de avantajele firelor fluorocarbon folosite ca leader.

Daca vreti sa vedeti red fish-ul de care vorbeam va dau un link ca sa vedeti ca nu vorbesc prostii:

http://www.fishingworld.com/News/Read.p ... =000010715

Si o poza cu niste white bass prinsi de mine la lingurita "Rooster Tail":

Imagine

Daca dati click pe poza o puteti vedea mai bine.

Numai bine,

"BORN TO FISH,FORCED TO WORK"

Sus

MesajScris: 21 Sep 2012 11:45 
Neconectat

Se poate face ceva impotriva rasuciri firului cand pescuiesti cu rotative?Sau asta este terbuie sa ne imprietenim cu gandul ca dupa o vreme se incalceste firul din cauaza rasuciri.........?

Sus

MesajScris: 21 Sep 2012 12:40 
Neconectat

unde la bulz ai prins tu pastravi ? am fost vara asta in zona casutelor, doar cleni .

Sus

MesajScris: 21 Sep 2012 21:27 
Neconectat

Norbert scrie:
Se poate face ceva impotriva rasuciri firului cand pescuiesti cu rotative?Sau asta este terbuie sa ne imprietenim cu gandul ca dupa o vreme se incalceste firul din cauaza rasuciri.........?

Norbert ,

Daca pescuiesti cu fir textil +leader fluorocarbon nu vei mai avea probleme cu rasucirea firului.Daca mai ai si o mulineta de calitate rasucirea firului textil nu te va deranja ca si rasucirea firului mono.

Fir intins!!!

"BORN TO FISH,FORCED TO WORK"

Sus

MesajScris: 24 Sep 2012 20:17 
Neconectat

Multumesc!

Sus

MesajScris: 27 Sep 2012 16:31 
Neconectat

colaps scrie:
unde la bulz ai prins tu pastravi ? am fost vara asta in zona casutelor, doar cleni .

Daca pescuiesti in tronsonul Baraj Bulz - Pod Bulz (cel vis-a-vis cu gara) ve prinde pastravi :)
Anul acesta am prins la rotative Panther Martin (paleta enagra-corp argintiu si paleta argintie corp bicolor rosu-negru)

Succes.

www.facebook.com/pescuituldincetate

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2