Pescuitbihor

Forumul pescarilor bihoreni
Acum este 18 Sep 2014 05:36

Ora este UTC + 2

photo Reclamapescuittotal-1.jpg

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Feb 2012 08:17 
Neconectat

Deoarece inca nimeni nu a avut curajul sa scrie ceva pe topicul de spinning,incerc sa "sparg eu gheata"(nu e vorba de pescuit la copca la SILINDRU ca pe vremuri) scriind ceva despre pescuitul meu la rapitori cu jig-uri in canalul ROLLOVER PASS ce leaga ROLLOVER BAY de Golful Mexic.
De regula pescuiesc cu bete facute de mine pe blank-uri de fly,mulineta DAIWA SS TOURNAMENT 1300,fir textil FIRELINE SMOKE 4LB. sau SPIDERWIRE ULTRACAST green ,yellow de 8lb.si 10 lb.+leader fluorocarbon 4lb.-15lb.

O sa postez o poza cu batul facut de mine pe un blank de fly ALL STAR AUSTIN(TITANIUM) de 9' W10 +extensie (KISTLER HELIUM LTA).
Batul e de 3,16m.,cantareste 150g.,cu maner "split",iar cele 6 inele folosite sunt inele tip MATCH SIC.
Poate o sa va mirati ca un bat de o asa lungime are mai putine inele ca un bat de spinning de 7'=2,13m.ce are 7-8 inele.Va pot spune ca batul e perfect si ca am prins multi pesti frumosi cu el.

Puteti vedea acest bat in drill cu black drum-ul(C&R) ce apare in avatarul meu(mulineta SS TOURNAMENT 1300,fir textil SPIDERWIRE ULTRACAST yellow de 10lb.+leader fluorocarbon 12lb.) :

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Sanatate si numai bine,

"BORN TO FISH,FORCED TO WORK"

Sus

MesajScris: 02 Feb 2012 08:57 
Neconectat

very nice ! :) de fiecare data cand aud de blankuri de fly ma maninca degetele sa intreb ... TARPONII unde sunt ? :))

Sus

MesajScris: 02 Feb 2012 19:23 
Neconectat

colaps scrie:
very nice ! :) de fiecare data cand aud de blankuri de fly ma maninca degetele sa intreb ... TARPONII unde sunt ? :))

Sigur ca sunt in Golful Mexic,dar de pe mal cum pescuiesc eu nu ai nici o sansa sa prinzi tarpon.

Ca tot esti muscar iti pot spune ca pescuind de pe mal cu bat de spinning cu muste artificiale am prins white bass in apa dulce si calcani,pastravi de mare(in apa sarata)dar normal nu cu line pt. fly fishing ci cu fir textil +leader fluorocarbon.

Sus

MesajScris: 02 Feb 2012 19:36 
Neconectat

musca ramine tot musca indiferent cu ce o pescuiesti :D
:)

Sus

MesajScris: 22 Feb 2012 05:18 
Neconectat

Daca tot e iarna la Oradea si pescuitul la spinning e mai dificil fie datorita ca sunt apele inghetate sau datorita frigului ,incerc sa va "incalzesc" cu niste poze cu niste pesti marini prinsi de mine la jig la Rollover Pass,dar nu acum,nu ca nu s-ar prinde peste acum, ci datorita faptului ca acum pescuiesc mai mult pe forum-urile de pescuit ,din cauze medicale neputand conduce masina si stau in casa.

Red fish(C&R) de 101,6cm si 10,5kg.prins cu FIRELINE SMOKE de 4lb.(1,8kg.)

Imagine
upload images

Pastrav de mare de 30 inch(76,2cm.),8,5lb.(3,9kg.)

Imagine
hosting images

Si montura cu care a fost prins

Imagine
hosting images

Imagine
hosting images

Black drum(C&R)

Imagine
image hosting png

Imagine
adult image hosting

Imagine
image hosting jpg

Imagine
adult image hosting

Imagine
image host

Aici in ape sunt mult mai multi pesti ca in apele romane ,dar si aici ca si acasa ...pestii sunt acoperiti cu apa si nu chiar toti pescarii stiu sa-i descopere!!!

Iarna usoara si sanatate,

Sus

MesajScris: 22 Feb 2012 10:06 
Neconectat

frumoase capturi

multa sanatate si sa ne mai trimiteti multe poze , macar sa le admiram daca tot nu ajungem pina acolo :lol:

'' Pescuitul inainte de toate ''

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012 04:23 
Neconectat

Intotdeauna cand merg la pescuit iau cu mine si aparatul de fotografiat si fotografiez locurile unde pescuiesc,pasari ,pescari,rasarit de soare,apus etc.
O sa incerc sa pun cateva poze,majoritatea facute la ROLLOVER PASS ,locul meu preferat de pescuit in apa sarata,mai precis un canal artificial ce leaga Golful Mexic de Rollover Bay .

Pescari americani pescuind la calcan

Imagine
jpg image hosting

Calcan si montura folosita de mine(la jig cu GULP MINNOW GRUB 2 INCH=5CM.)

Imagine
image hosting gif

Cormorani

Imagine
hosting images

Pelicanul maro(brown pelikan)asteapta sa-i mai dau un pestisor,dupa ce mancase un calcan mic cat palma primit de la mine

Imagine
image upload

Pelican alb

Imagine
upload images

Egreta alba

Imagine
free image hosting

Egreta rosiatica

Imagine
free image hosting

Puteti vedea cat e de iute apa in acest canal in timpul fluxului

Imagine
image upload

Paznici de pescuit americani

Imagine
free image hosting

Rasarit de soare in Golful Mexic

Imagine
image hosting gif

Rasarit de soare in Golful Mexic

Imagine
image hosting gif

Apus de soare la ROLLOVER PASS

Imagine
image hosting png

Prietenul meu CHUCK,invalid ,pescuind din carucior cu jiguri in tandem la pastrav de mare( ROLLOVER PASS)

Imagine
image host

Pescari americani pescuind la pastravi de mare in Golful Mexic)

Imagine
upload images

Bill Batson(www batsonetrerprises) ,invitat de-al meu la pescuitul calcanului cu jiguri,noaptea la lumina unui proiector de 1.000watt alimentat de un generator electric pe benzina HONDA 2000EU.
Bill Batson e din statul WASHINGTON, fiind propietarul celei mai mari companii americane de componente pt. constructia de bete(blank-uri,inele ,manere etc.

Imagine
png image hosting

Doi din calcanii prinsi noaptea la lumina proiectorului

Imagine
upload images

Numai bine,

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012 12:58 
Neconectat

multumim pentru pozele minunate
va puteti considera un pescar fericit
multa sanatate !

'' Pescuitul inainte de toate ''

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012 15:44 
Neconectat

acelea da capturi si peisaje ... multa sanatate si fir intins :D

Sus

MesajScris: 13 Mar 2012 20:45 
Neconectat

Va multumesc si va pot spune ca sunt fericit de a putea pescui in asemenea locuri si de faptul ca locuiesc in Houston.

In postarea de mai jos puteti citi cele scrise pe forumul pescarilor texani(http://texasfishingforum.com/forums/ubbthreads.php) de un pescar american pe care nu-l cunosc despre pescuitul meu la calcan la ROLLOVER PASS :

" Re: new guy [Re: addicted2fishing]
tk2005
Angler

Registered: 11/15/09
Posts: 306 I was all over Bolivar Wednesday. More flounder than you know what to do with at Rollover but a lot are undersized. Gotta buy a dozen finger mullet to even find two keeper sized. Way too many people around the ferry landings these days. Most people don't know how to fish Rollover properly. I just stand there catching fish while everyone scratches their heads. I'm not the only one but I enjoy a good laugh with the other people that understand how the pass works. The only exception tothat Jean Scurtu guy. the rule is He catches tons right in the middle of the pass. I have almost no luck there. As far as getting there early.....that's only if you stand with the rest of the sheep. You can catch your two flounder this time of year at any point in the day."

Numai bine,

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2